Živé vysílání

12:45 Písničky, kalendárium
13:00 Fortepiano
Proč jít na misii
14:00 Myšlenka na den
Houby a očekávání (R)
14:15 Písničky na přání
14:45 Klika
Duchovní ovoce (3/5): Láska jako důkaz (R)

Vysíláním vás provází

Myšlenka na den

Houby a očekávání


5. Co je to hřích?

Minule jsme hovořili, že věčná záchrana či spasení je pro ty, kdo uvěří a přijmou křest. Pokud věříme, přijímáme odpuštění za naše hříchy. Součásti celého procesu je to, že si člověk uvědomuje svoji hříšnost a uvědomuje si, že oběť Ježíše Krista ho zachraňuje od důsledků jeho hříchů.

 

 

Hřích bychom mohli přirovnat k nemoci a oběť Ježíše Krista k léku. Víra je tedy přijetí léku, který nám Bůh nabízí. Nicméně realitou života je to, že i když uvěříme Ježíši Kristu, stále jsme chybující, či chcete-li hřešící lidé. To, že se stanete křesťanem, z vás neudělá dokonalého člověka. Ten hřích je stále přítomný, ať chceme nebo nechceme. A právě na tento hřích bychom se nyní chtěli podívat trochu důkladněji.

Jedna z věcí, které o člověku občas tvrdíme je fakt, že máme svobodnou vůli. A to je určitě v mnoha ohledech pravda. V mnoha oblastech se můžeme svobodně rozhodovat, co uděláme. Ale obecně jsme kontrolu nad svoji vůli ztratili. Většina z nás se neovládne, ani když má před sebou čokoládu. Co teprve, když jde o větší věci. Kolikrát jste si řekli, že už se nerozčílíte. Kolikrát jste si už řekli, že nebudete tak marnit čas. Klidně si tam dosaďte to, s čím sami máte problém. Chceme dělat to dobré, ale mnohdy to nedokážeme, protože nemáme absolutní kontrolu nad svoji vůli. A protože jsme ztratili kontrolu nad svojí vůlí, nejsme schopni žít bezhříšným životem. Protože i když se snažíme nehřešit, hřích je součástí našeho života.

Ano, možná mi řeknete, že souhlasíte s tím, že každý člověk občas dělá něco, co je zlé. Ale co všechno hříchem je a co hříchem není? Z pohledu Bible je hřích jakékoli přestoupení Božího zákona, tedy toho, co chce Bůh. Běžně nás nejprve napadnou ty věci, které trestá i náš civilní zákon. Napadnou nás vraždy, krádeže, podvody. Ale Bůh jde mnohem dále a On nám připomíná, že nehřešíme pouze samotnými činy, ale také slovy či dokonce myšlenkami. Představit si můžeme třeba závist či pýchu. I toto Bůh nazývá hříchem. Ale ani tady není konec. Bible dokonce říká, že hříchem není pouze páchané zlo, ale také nevykonané dobro.

My lidé si někdy naše selhání ani neuvědomujeme, ale jindy si ho uvědomujeme až moc dobře. Naše svědomí nás odsuzuje a my máme pocit viny. Víme, že jsme udělali něco, co není v pořádku a někdy nás to může pořádně sžírat. Někdy se snažíme si to omlouvat. A v tom jsme moc dobří. Někdy se snažíme to ignorovat, ale to také není východisko, protože se to znovu a znovu objevuje na povrchu.

Co je to vlastně pocit viny? Američtí indiáni měli představu, že uprostřed našeho srdce je ostrý trojúhelník. Kdykoli se dopustíme něčeho zlého, on se roztočí a jeho hroty nás zraňují. To je ten pocit viny. Nicméně také říkali, že čím častěji se ten trojúhelník roztočí, tím více se jeho hroty tupí.

A to je také něco, co si dokážeme asi lehce představit nebo se s tím dokonce i ztotožnit. Představte si zloděje, který jde vykrást první dům. Určitě je nervózní, vystrašený, má obavy, možná potom i výčitky svědomí a strach z důsledků. Ale s každým dalším úspěšně vykradeným domem je klidnější. Trojúhelník se tupí a časem si už ani neuvědomí, že dělá něco špatně. Ale netýká se to jen kriminálníků. Může to být stejně i u nás, ať je tím selháním cokoli. S počtem selhání se pocit viny menší. Někdo by mohl tedy říci, že pokud se chcete zbavit pocitu viny, musíte zintenzivnit svoje hříchy. Ano, i to je cesta, ale asi ne ta nejlepší. Ale jak se tedy vypořádat s pocitem viny? Jak způsobit, aby ten trojúhelník zůstal ostrý? Jak se vůbec vzepřít tomu, abych nás náš hřích úplně nezničil a neudělal z nás tvrdého a necitlivého člověka? A jak vůbec žít, aby nás hřích neokradl o náš vztah k Bohu a o věčnost s Ním? O tom si řekneme zase příště.

Vytisknout E-mail

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.