Playlist

Živé vysílání

00:00 Hudba R7 
(vysílá slovenská redakce)
01:05 Psychologická poradňa (repríza z utorka)
(vysílá slovenská redakce)
05:45 Slovo do dňa
(vysílá slovenská redakce)
06:15 Modlitby za prenasledovaných kresťanov
(vysílá slovenská redakce)
07:15 Zamyslenie
(vysílá slovenská redakce)

Vysíláním vás provází

Myšlenka na den

Tankování


Jitka Sikorová

Jelikož Jitka nevěděla, jak s trochou nadsázky a humoru popsat svou osobu, požádala svou dlouholetou kamarádku Danielu, aby to udělala za ni. Nerevidovanou verzi si můžete přečíst právě tady: 

„Jitka je rozhodně žena činu. Když si usmyslí, že něco má smysl, pak jde do toho po hlavě. Jako třeba do živého vysílání v rádiu.

Ne že by jí adrenalinové zážitky při práci na úřadě chyběly, ono taky hájit zájmy životního prostředí v mocně expandující Kuřimi je úkol hodný Dona Quijota, ale Jitka má prostě smysl pro dobrodružství. Proto také nemohla odolat výzvě proniknout do tajů rozhlasového vysílání.

Někdy se opravdu vyplácí, když se na takové neprozkoumané cesty vydáváme. Z jedné z nich si kupříkladu Jitka dovezla zvláštní zážitek ze setkání s velice podivnými lidmi. Bylo to ještě na sklonku totality, a tak to bylo trochu jakýmsi zjevením z jiného světa. Pod hradem ve Velharticích trávili svou dovolenou jacísi křesťané, kteří svou víru prožívali neskutečně vážně. Mluvili o Bohu jako o někom blízkém, známém, důležitém a vzácném. To Jitku, odmalička utvrzovanou v klasickém ateizmu, docela výrazně zasáhlo. Bylo třeba vyzkoušet, zda na těch řečech něco je. Semínko bylo zaseto.
První krůčky víry jsme tedy podnikly pod silným dojmem několikahodinového rozhovoru s Petrem Vaďurou, za pomoci několika opotřebovaných křesťanských příruček, které jsme od něj vyfasovali na cestu, uprostřed krásné šumavské krajiny. Tahle naše první pouť Šumavou prostě stála za to. Zvláštní bylo, že tímto výletem naše setkávání s křesťany neskončilo.

 Další podobný zážitek nás čekal na Broumovsku. Zvláštní setkání se zvláštními lidmi na zvláštních místech. S pokračovateli těch, kteří tu zanechali své otisky. Tady se kdysi setkávali pronásledovaní křesťané, opouštěli pro svou víru všechen majetek i vlast, podnikali tajná shromáždění uprostřed skal... Co je vlastně na té Bibli tak zvláštního, že se nebyli ochotni jí vzdávat, i když jim za to hrozil hrdelní trest? Cosi z jejich ducha jako by na těch místech pořád zůstávalo.

Zvláštní vztah k Bibli byl natolik inspirativní i u těch, které jsme potkávaly, že se začal stávat základní jistotou i pro nás. A tak postupně mizel náš zmatek ohledně toho, co to vlastně znamená být křesťan. Ne vždycky to, co má křesťanskou nálepku, tomu biblickému pojetí opravdu odpovídá.

Od doby našich křesťanských začátků uplynulo už dvacet let. Během té doby se Jitka stačila vdát, povít dvě děti a se svým manželem Alešem koupit a spravit dům v Kuřimi na Podlesí. Nevím, jestli stihla i zasadit strom, ale rozhodně se věnuje rekonstrukcím starých ovocných sadů. Ovšem stará dobrá touha toulat se po naší vlasti ji neopustila. Tak se přihodilo i to, že na jednom cyklistickém výletě se na prahu léta namísto koupání v Mariánském údolí zasekla v TWR na autogramiádě Jiřího Beneše, kterou neuváděl nikdo jiný než Petr Vaďura.

Protože byl v rádiu zrovna den otevřených dveří, zavítala Jitka i do studia, kde se právě živě vysílalo. Moderátorky ji v dobrém rozmaru pozvaly za mikrofon, a tak si svou premiéru odbyla naprosto nepřipravená. Zvládla to dobře a nenechala se rozhodit ani nejapným chováním své přítelkyně, která se v záchvatu smíchu skácela k zemi. Jitka je žena pevných nervů.

O ostatních příbězích Jitky, o všem, co konala a koná, o všech jejích bohatýrských činech, se píše, jak známo, v kronice Klubu moravských turistek. Tento vynikající Klub, jehož členská základna dosud nepřesáhla počtu deseti osob, Jitka spoluzakládala. Doufejme, že než Jitka ulehne ke svým otcům, bude popsáno ještě mnoho svazků této jedinečné kroniky!“

Vytisknout E-mail

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.